Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


       Godność nie zależy od żadnych warunków wstępnych, to znaczy, że ani kolor skóry czy wyznanie, czy też pochodzenie społeczne ani też liczne sprawności nie mają wpływu na gradacje godności. Niestety, w opinii wielu ludzi pewne cechy lub sytuacje umniejszają godność konkretnych osób czy grup. Do tych przyczyn w szczególności zaliczyć można niepełnosprawność intelektualną. Z myślą o tych którzy są najbardziej bezbronni i często dyskryminowani ze względu na swoje ograniczenia obchodzimy Dzień Godności Osoby
z Niepełnosprawnością Intelektualną
który oficjalnie przypada na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. 5 maja w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

       Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

       W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ropczycach świętowaliśmy ten szczególny dzień 8 maja. Organizatorami był zespół nauczycieli: psycholog Joanna Twardowska, pedagog Patrycja Doroba oraz pani Urszula Lewandowska-Grędys. Duże podziękowania należą się także całemu gronu pedagogicznemu które z ogromnym zapałem i zaangażowaniem włączyło się w pomoc w przygotowaniach

       Dzień rozpoczęliśmy uroczyście od Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w której brała udział cała społeczność szkolna. Następnie w budynku szkoły czekały na uczniów liczne atrakcje, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki przygotowali dla naszych uczniów przedstawienie połączone z tańcem i śpiewem. Później rozpoczął się konkurs „Mam Talent” dla wszystkich chętnych, którzy zechcieli pochwalić się swoimi umiejętnościami i zdolnościami. Szczególny podziw wywołał występ jednego
z naszych uczniów klasy I gimnazjum Jakuba Zasadni, który zagrał na własnej perkusji. Otrzymał ogromne brawa i bisy od publiczności. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, umilając czas zarówno rodzicom jak i samym uczniom. Stołówka szkolna zapewniała przez cały czas imprezy poczęstunek: kiełbaski na gorąco, słodkie wypieki, popcorn i watę cukrową w nieograniczonej ilości. Na zakończenie wszyscy zarówno starsi jak i młodsi mogli potańczyć i pobawić się w rytm muzyki.
Patrycja Doroba – pedagog szkolny

0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
51
91
92
93
94
95
96
97
01/18 
start stop bwd fwd